Barvy u bostonského teriera
Článek byl psán v lehké formě, aby všichni vše pochopili. Vyvarovala jsem se odborným slovům a definicím.
Čím více jsou bostoni žádanější a populárnější, tím více se rozrůstají a "vznikají" bohužel i nové barvy.
Bostonský terier má genetický základ barev v lokusu K a jeho alely pak určují, jakou barevnou variantu bude pes mít. Lokus K a jeho alely způsobuje černé, žíhání a nebo seal zbarvení. Už z toho je očividné, že jiné barvené formy bostnů vznikly přikřížením s jinými plemeny, kteří nemají základ pouze v lokusu K.
Standardní barvy jsou tedy černá, žíhaná a seal, takzvaně tulenní barva. Černou vám jistě nemusím představovat a tak se vrhneme na seal 😊. Seal je na první pohled většinou k nerozeznání od černé, dobře jde vidět až na slunci, kdy zjistíme, že boston již není černý, ale má červené odlesky. Objevení Ameriky 😊. Seal nemůžete zaměnit za hnědou ani jinou barvu, pes má totiž vždycky černě zbarvený nos.
Samotný odstavec si zaslouží žíhání. Žíhání může být málo, hodně, tmavé, světlé. Nechytáte se? Nedivím se. Ani genetici v laboratořích jej nedokáží geneticky zpodrobnit. Žíhání se tedy bere jako jedno, ačkoliv mezi žíhanými psy najdeme obrovské rozdíly.
Nestandardní barvy, které vznikly přikřížením s jinými plemeny (a tedy se nejedná o bostonského teriéra). Nejčastěji to byl buldoček, staforšírský bulteriér, čivava. Můžeme prakticky najít jakoukoliv barvu, kterou chcete. Ale je tohle správně? Vydávat křížence za plemeno?
Tihle jedinci už nevypadají úplně jako bostoni, že? Mohutné hlavy, jiný tvar uší, jiná stavba těla. Není to jen změna barvy srsti :).
Opět mnohokrát děkuji Verče Tvrdé za konzultaci 😊. Verča je oborník na genetiku barev 😊. Koukněte na její stránky ohledně barev u border kolií: www.barvy.weebly.com
Zdroj fotografií: Martina Pohořalá (Tokelau), kennel Bohemia Brew Dog a internet (pinterest.com, zahraniční weby)